Temat: Góral skrzypek i oscypek wiodąca aktywność: muzyczno -ruchowa CELE OGÓLNE: wzbogacanie wiedzy społeczno -przyrodniczej; uwrażliwianie na folklor; nabywanie szacunku do kultury góralskiej Taniec zbójnicki zabawa muzyczno - ruchowa: https://www.youtube.com/watch?v=neSO4nnxzUw&ab_channel=AnnaRoma%C5%84ska • „Taniec zbójnicki” – zabawa muzyczno -ruchowa. R. zwraca się do dzieci: Górale bardzo lubią tańczyć. Posłuchajcie góralskiej muzyki – to taniec zbójnicki. Wsłuchajcie się w melodię, może odgadniecie, na jakim instrumencie grają górale. R. włącza utwór „W murowanej piwnicy”. Po wysłuchaniu utworu zadaje pytania tak, aby padła odpowiedź skrzypce. Następnie zaprasza dzieci do zabawy tanecznej. Zamiast ciupag rozdaje laski gimnastyczne, jedną bierze dla siebie i kolejno podaje instrukcje. Wszyscy podskakują w rytm góralskiej muzyki (plecy prosto), laski trzymają: w dłoni (pionowo), następnie obiema dłońmi: nad głową, na wysokości brzucha. Zatrzymują się: trzymają laskę poziomo na wysokości pasa, podnoszą raz jedną, raz drugą nogę, starając się dotknąć laski kolanem. Biegają swobodnie, przeskakują z nogi na nogę. Zatrzymują się, udają, że laska jest smyczkiem, i imitują grę na skrzypcach. • „Potrafisz zrobić?” – praca indywidualna z dzieckiem, naśladowanie czynności, modulowanie głosu. R. mówi nazwę jakiejś czynności, dziecko prezentuje ją ruchem. Przykłady czynności: rysowanie, malowanie, kopanie łopatką, przelewanie wody z kubeczka do kubeczka, mycie zębów, czesanie się, zakładanie sweterka, przeciąganie się, ziewanie. Propozycja pracy z dzieckiem zdolniejszym – R. mówi zdania (o górach, góralach, Polsce itp.) dziecko je powtarza, modelując głos jak R., np. Hej, hej górale! Hop, hop, gdzie jesteście? Oto, piękne góry. Piękna jest Polska cała! Pojadę w góry i będę wędrował po górach. O, kozica! Jaki wielki niedźwiedź. Dokąd płynie ten potok? To jest miasto Zakopane. Górale noszą kapelusze. Górale lubią tańce i śpiew. Górale grają na skrzypcach. • „Góral i mucha” – zabawa ruchowa, ćwiczenie szyi. Dzieci -górale swobodnie chodzą wyprostowane po sali, co chwilę wołają: Hej! Gdy R. zawoła, zatrzymują się i wykonują ruch szyją, patrząc w kierunku, o którym mówi R.: Mucha siedzi na ramieniu; Mucha siedzi na drugim ramieniu; Mucha odleciała pod sufit; Mucha siadła na kolanie. Na hasło Mucha odleciała dzieci -górale dalej chodzą po sali. Zabawę powtarzamy.